Kord aastas, laupäevasel maiõhtul avavad muuseumid ja teised mäluasutused oma uksed tavapärasest hilisemal ajal, et tähistada üle-euroopalist muuseumiööd. Sel õhtul on muuseumidesse sissepääs 1 euro (*muuseumikaardiga tasuta). 

MuuseumiÖÖ
18. mail kell 18–23
Kuhu minna ja mida avastada Pärnus?

Pärnu muuseumis (Aida 3)

Püsiekspositsioon "11 000 aastat ajalugu – Elamusi vanast ajast" viib põnevale ajarännule läbi kiviaja, keskaegsete kaubateede, barokkaja kindluslinna kuni nostalgilise nõukogude perioodini. Lisaks saate tutvuda ka Pärnule iseloomuliku kuurordi arenguga. Väljapanekuga tutvumist saab alustada või lõpetada fuajees, kus on eksponeeritud meie kollektsiooni hitid – 14. sajandist pärineva hansakoge fragment, keskaegse Uus-Pärnu linnavärava- ja linnamüüri varemed ning kunagise linna peakiriku ehk Nikolai kiriku tornikukk.

Ajutiste näituste saalis 3. korrusel ootab uudistajaid hariv ja nostalgiline näitus "Ema, ma kandsin vormi! Kool, haridus ja koolivorm 13.–20. sajandi Pärnus". Näitus viib vaataja kahele rännakule: hariduse ja siinsete esimeste koolide arenguloosse ning pärnaka Erika Lohu erilise koolivormi ja aabitsatest-lugemikest tulvil kollektsiooni keskele. Ühtlasi saab väljapanekul lugeda teiste eestlaste mälestusi ning jagada ka hetki enda kooliajast. 

Muuseumimaja paremal küljel on avatud hinnatud kokkade Herkki Ruubeli ja Sören Mäesalu (Toidutiim) toidubuss hea ja paremaga. 

Siin saab lõõgastuda ja muuseumirännaku vahepeal jalga puhata. 



Punases tornis (Hommiku 11)

Pärnu vanimas säilinud hoones asuv muuseum tutvustab Pärnu paikkonna ajalugu, eelkõige aga keskaegset Uus-Pärnu linna, millest tänasesse linnapilti ongi jäänud vaid torn ise. 

Torni pööningul asuvas ringpanoraamkinos vaadata 10-minutilist animafilmi, mis jutustab paikkonna ajaloo alates viimasest jääajast.

Punase torni hoovist ning torni teiselt korruselt leiab keskaegse Uus-Pärnu linna maketi ning vitriininäituse "Kirik, kõrts ja kapsamaa", mis tutvustab keskaegse Uus-Pärnu linnaelaniku argipäeva.

Palun võta teadmiseks. 
Ajalooline torn suudab vastu võtta 10 inimest iga 15 minuti järel, mis tähendab, et ette võib tulla ajutisi järjekordi.



Koidula muuseumis (Jannseni 37)

Kahe suurvaimu, Johann Voldemar Jannseni (1819-1890) ja Lydia Koidula (1843-1886) endises kodus asuv majamuuseum tutvustab nende elu ja tegevust eesti ärkamisaja kontekstis. Maja on kultuuriloolise tähtsusega ka kui maarahva kool ja nädalalehe Perno Postimees toimetus. Lugu aitavad jutustada puutetundlikud ekraanid ja audiofailid, mille kaudu saab kuulata Koidula ja papa Jannseni erilisi mälestusi. 


Muuseumi juurde kuulub ka kaunis ja turvaline aed ehk MEIL AIAÄÄRNE TÄNAVAS – Lydia Koidula kodu ja lapsepõlve mängumaa. Siin saavad pere pisemad tutvust teha erinevate taimedega, uudistada sagimist putukahotellides, mängida Lolla lapsepõlvemänge ja asuda ise luuletaja rolli.
Ilusa kevadilmaga sobib aed mõnusaks piknikuks. 

Aiagaleriis ootab huvilisi ajutine näitus "Jannsen 205".

Kogu õhtu ootab muuseumi aia VABALAVA avaldama mõtteid ja arvamusi tsensuuriVABALT või esinema kõne, luuletuse ning VABAkavaga. 


MuuseumiÖÖl ootavad teid meie majades ajaloolased, teadurid ja kuraatorid, kes jagavad huvitavaid teadmisi ja vastavad meeleldi Pärnuga seotud küsimustele. 



Muuseumiöö tasuta bussiring
(Koidula muuseum – C. R. Jakobsoni Talumuuseum – Tori Hobusekasvandus – Koidula muuseum)


Kohtade arv bussis on piiratud. Broneeri koht eelmüügis SIIN.

AJAKAVA
  • 16.45–17.00 kogunemine Koidula muuseumi parklas ( Jannseni 37, Pärnu linn)
  • 17.00–18.00 sõit Pärnust Kurgjale C. R. Jakobsoni Talumuuseumisse
  • 18.00–19.00 1 tund Carl Robert Jakobsoni Talumuuseumis
  • 19.00–19.30 sõit Kurgjalt Torisse
  • 19.30–20.30 1 tund Tori Hobusekasvanduses
  • 20.30–21.00 sõit Torist Pärnusse Koidula muuseumisse
  • 21.00–23.00 Koidula muuseum

Öös on vabadust!