Ligipääsetavus Punases tornis
ASUKOHT JA LIGIPÄÄS
Muuseumihoone
12 meetrit kõrge Punase torni tunned ära tema ümara kuju, valge värvi ja punase katuse järgi. See on ainuke selletaoline hoone Pärnu linnaruumis.
Punane torn on 1. maist kuni 31. augustini avatud teisipäevast pühapäevani 10.00-18.00, suveperioodil (tavaliselt 20.06-20.08) 10.00-19.00. Talveperioodil ehk 1. septembrist 30. aprillini on Punane torn avatud kolmapäevast pühapäevani 10.00-18.00.
Saabumine ja parkimine
Meie juurde saab tulla liinibussiga, autoga, jalgrattaga või jala.
Punasesse torni pääseb ainult Hommiku tänava poolt. GPS otsingus kasuta aadressi Hommiku 11.
Liinibussiga tulles välju Pärnu bussijaamas. Bussijaama poolt tule meie juurde mööda trajektoori Ringi – Malmö – Hommiku (umbes 3 minutit jala).
Ranna poolt jala tulles keera Rüütli tänavalt Hommiku tänavale.
Jalgratta saad lukustada Punase torni hoovis asuva jalgrattahoidiku külge.
Autoga tulles saab muuseumile ligi vaid Malmö tänavalt Hommiku tänavale keerates. Hommiku tänav on ühesuunaline. Hommiku tänava vasakus servas saab parkida tund aega tasuta, kuid arvesta, et sageli pole seal parkimiseks ruumi.
Lähim võimalus turismibussi parkimiseks on Pärnu Hotelli ees. Sealt saab Punasesse torni üle Isesesivuse väljaku, otsemööda Rüütli tänavat ning keerata paremale Hommiku tänavale (umbes 5 minutit jala).
Muuseumisse sisenemine
Punasesse torni saab ainult Hommiku tänavalt. Tule läbi avatud väravate ristkülikukujulisse sisehoovi ja näed enda ees Punast torni. Väravatest muuseumi ukseni on u 25 meetrit.Hoov on mõlemalt poolt piiratud u 2-meetrise valge müüriga. Hoov on sillutatud paekiviplaatidega. Sinust vasakul asuval müüril on tavaliselt stendinäitust, mille tekstid on eesti ja inglise keelsed.
Otse ees on suur must üleelusuurune puidust Veskimäng, müüril mängu juhend eesti ja inglise keeles. Mängunuppude kastides on juhendid ka soome ja vene keeles.
Stendinäitust vaadata ja mängu mängida võib tasuta kui väravad on avatud. Palume vaid panna mängunupud kastidesse tagasi. Mängunupud on küllaltki rasked ning nende liigutamiseks tuleb minna mängu peale.
Punasesse torni viib vaid üks uks, mis asub näoga torni poole seistes paremal pool torni. Punaseks värvitud uks asub samasuguseks punaseks värvitud puitaia vastas. Ukse vastas on tavaliselt ka mõned aiatoolid ootajatele.
Uks avaneb välja paremale. Ukselingiks on raske sepistatud ring. Ukse ees on lahtine porimatt. Punase torni uks võib niiske ilmaga olla raskelt avatav.
Ukse kõrval vasakul on silt muuseumi lahtiolekuaegadega. Kui selle sildi peal on kellaajaga teade, on tõenäoliselt tornis grupp, uks on lukus ning sissepääsu tuleb oodata. Kui teadet ei ole ja vajad ukse avamisel abi, koputa uksele või helista muuseumi kassa telefonile +372 443 3488.
Uksest sisenedes on vaja tulla otse edasi. Kõigepealt satud kitsasse eeskotta, mida katab porimatt. Sealt edasi viib üks u 10 cm kõrge aste alla torni ringikujulisele vastuvõtukorrusele ehk 1. korrusele.
Põrandal on porivaip. Tule otse kassalauani, seal ootab muuseumi külastusjuht, kelle tunned ära musta nimesildi järgi. Külastusjuht aitab Sind õige pileti valikul ja tutvustab Punase torni võimalusi ning pakkumisi. Temalt saab küsida ka täiendavaid küsimusi muuseumi ekspositsioonide kohta.
Muuseumist väljumine
Muuseumist pääseb välja tuldud teed pidi.MUUSEUMI VASTUVÕTUALA
Muuseumisse on oodatud pimeda juhtkoer ja eelneval kokkuleppel kotis olev väike sülekoer. Teised lemmikloomad ei ole muuseumisse lubatud.Hetkel puudub Punases tornis silmusvõimendi.
Palu muuseumis liikumisel vajadusel julgelt abi muuseumi kassas olevalt külastusjuhilt. Üldjuhul räägib muuseumi külastusjuht eesti ja inglise keelt, erandjuhtudel ka vene ja soome keelt.
NB!
Enne tulekut on oluline teada, et Punase torni 2. korrusele pääseb ainult läbi kitsa müürisisese trepikäigu, millel on 23 kivist astet. Trepi käsipuuks on paremal pool müürile kinnitatud jäme köis. Torni pööningule viib kaasaegne metalltrepp, millel on 18 lahtist astet ja paremal pool asuv metallist käepide. Mõlemad trepid on pöördega. Müürisisene trepp pöördub vasakule, metalltrepp paremale.
Ratastooliga torni ülemistele korrustele kahjuks ei pääse.
Piletid
Puudega kuni 16-aastasele isikule ning tema saatjale ja sügava puudega 16-aastasele ja vanemale isikule ning tema saatjale on muuseumikülastus tasuta. Õigust soodustusele saab tõendada puudega isiku kaardiga.Lisaks saavad muuseumi priipääsme 8-aastased ja nooremad lapsed, okupatsioonirežiimide poolt represseeritud isikud (ReprS § 7, lg 1, p 3), Eesti Kaitseväe ajateenijad, Pärnu Giidide Ühingu ning Eesti Giidide Liidu liikmed ning muuseumi giidikoolituse läbinud giidid, Eesti Muuseumiühingu liikmed, ICOM liikmed, ajakirjanikud eelneval kokkuleppel, üks õpetaja/giid iga 11 õpilase/turisti kohta, Muuseumikaardi omanikud.
Sooduspileti saab vastava dokumendi esitamisel lunastada pensionär, õpilane, ISIC või ITIC kaardi omanik.
Kui sa üles ei pääse või kahtled, kas jaksad või julged treppidest üles minna, saab külastusjuht pakkuda Sulle kuni 50% soodustust Sulle muidu kehtivast piletihinnast ning rääkida Sulle vastuvõtukorrusel torni ajaloost ja keskaegsest Uus-Pärnu linnast.
Garderoob
Ülerõivad saab jätta Punase torni 2. korrusele. Raudtalade küljes on sepistatud nagid. Vajadusel aitab muuseumi külastusjuht rõivad nagidesse riputada. Isiklikud asjad tuleks endaga kaasa võtta, suuremahulised kotid saab soovi korral jätta külastusjuhi juurde kassasse.Tualettruum
Tualettruumi uks asub torni esimesel korrusel välisukse ning torni maketi vahel. Tualettruum on müüri sees ning seetõttu väga kitsas.Tualettruumi uks avaneb välja paremale. Uks on seestpoolt haagiga suletav. Tualettruum koosneb valamuga eesruumist, mis on veidi ruumikam ning eraldi ukse taga asuvast tualetist. Uks avaneb välja paremale. Soovitame sulgeda haagiga suure ukse ning jätta sisemine uks avatuks, nii on rohkem ruumi.
Pood
Muuseumikassast vasakule poole jääb väike müügiriiul ning klaasustega vitriin, mis on kasutusel nii muuseumipoe kaupade kui mininäituse eksponeerimiseks. Vajadusel aitab müüdavaid tooteid ja eksponaate tutvustada muuseumi külastusjuht.EKSPOSITSIOONIGA TUTVUMINE
Külastusjuhilt saad kaasa majagiidi eesti, inglise, soome või vene keeles. Majagiid on väike voldik, mis kirjeldab lühidalt tornis eksponeeritavat ja aitab korruste vahel orienteeruda. Korruste vahel saab kahjuks liikuda vaid kitsastest treppidest.Punases tornis on 3 korrust. Üldjuhul soovitab külastusjuht alustada torniga tutvumist 1. korruselt, liikuda seejärel pööningul asuvasse kinosaali ning lõpetada 2. korrusel asuva keskaegse Uus-Pärnu maketi ning vitriininäituse juures.
1. korrusel asub muuseumi kassa ning torni makett, sellest vasakul seina peal maketti tutvustav stend eesti ja inglise keeles. Olemas on ka maketti tutvustava teksti vene ja soome keelsed tõlked, küsi neid külastusjuhilt. Külastusjuht näitab torni maketti ning teeb suulise torni ajaloo tutvustuse, see on piletihinnas. Torni põrandas on turvaklaasiga kaetud luuk, millest näeb keldriruumi. Klaasi peale võib astuda.
Seejärel suunab külastusjuht Sind 3. korrusel asuvasse kinosaali. Satud hämarasse ruumi, kus on võimalik vaadata 10-minutilist animafilmi Pärnu ajaloost. Filmi saad ise käivitada. Trepi kõrval asub iseteeninduspult, mida puudutades see aktiveerub. Vali sobiv keel (olemas on eesti, inglise, soome ja vene keele valik) ning vajuta „Start“. Kinosaalis on istumiseks 10 keerlevat tumbat, mida soovitame mitte paigast nihutada, et vaatajate pead 360-kraadisele ekraanile varje ei tekitaks. Panoraamekraani kohal on lisaekraan, kuhu ilmuvad aastaarvud ja sündmuste lühikirjeldused. Kui kedagi pole ootamas, võib filmi vaadata mitu korda. Palume veenduda, et ootajaid ei ole.
Torni ekspositsiooniga tutvumise soovitame lõpetada torni 2. korrusel, kus asub 16. sajandi Uus-Pärnut kujutav makett. Maketil on nupud, mida vajutades süttivad maketilt tulukesed ning seinal asuvale ekraanile ilmuvad hoonete illustratsioonid ja kirjeldused. Torni 2. korrusel on tavaliselt lisaks ka vitriininäitus. Nii maketi kui näituse tekstid on kättesaadavad eesti, inglise, soome ja vene keeles.
Taktiilsed tekstid tornis hetkel puuduvad.
Muuseum pakub ekskursioone ja elamusprogramme kõigile vanusegruppidele, tellitavad keeled on eesti, inglise, vene, soome, saksa, prantsuse, rootsi ja jaapani keel. Ekskursioonide tellimiseks kirjuta visit@pernau.ee.
Haridusprogramme pakume eesti keeles. Haridusprogrammide tellimiseks kirjuta haridus@pernau.ee.
TAGASISIDE
Punane torn tegeleb ligipääsetavuse parendamisega pidevalt ning Sinu tagasiside on väga oodatud!Ootame Sinu ettepanekuid ja mõtteid aadressil visit@pernau.ee
või meie tagaside ankeedi kaudu:
https://www.parnumuuseum.ee/tagasiside