Pärnu lasteaialaste joonistuste näitus
"LOLLA KOOS PAPAGA"
Näituse eel koostasid Pärnu lasteaednike aineühendused koostöös Koidula muuseumiga lastepärased inspiratsioonilood Lydia lapsepõlvest Pärnus. Samuti loeti süvenenult ja ammutati ideid Kätlin Kaldmaa raamatust „Lydia“.Näitusel on väljas enam kui 150 noore kunstniku tööd.
Noorte kirjade näitus
"KIRI KOIDULALE!"Lydia Koidula 180. sünniaastapäeva sügisel kutsus Pärnu muuseum koolinoori üle Eesti kirjutama Koidulale kirja. Nagu kirjasõbrale.
Küsisime noortelt, mida oleks Lydial kui luuletajal, jutukirjutajal, ajakirjanikul, näitekirjanikul, teatri loojal, rahvusliku identiteedi kujundajal põnev teada meie aja kohta. Novembriks jõudis muuseumi postkasti 78 käsitsi kirjutatud kirja, kus noored rääkisid Koidulale endast, oma perest ja sõpradest, argielust, haridusest, ühiskonnast ja poliitikast, loodusest, keskkonnast ja unistustest.
Valik kirju ilmus kohalikus ajalehes Pärnu Postimees. Valik kirju on kõikidele huvilistele lugemiseks nähtavad Koidula muuseumis.
2023
"KOIDULA KUNSTIS"
Koidula Muuseumi 2. korrusel eksponeeritud ja nüüd Vändra Kultuurimajas üleval olev näitus tõi vaatajani Pärnu Muuseumi kunstikogus hoiul olevad teosed, mis on loodud eri aegadel erinevates tehnikates erinevate loojate poolt ning millest õhkub Koidula enda loodud mõte Eesti naisest:
Meelest karsk ja viisist kaine,
Puhas hing sul ihu sees:
Nõnda seisad, eesti naine,
Seniks oma rahva ees!
Lydia Koidula „Eesti naine"
Näituse koostaja: Piret Pedanik
Näituse "Koidula kunstis" koostaja Piret Pedanik. Pärnu Postimees, Mailiis Ollino 2023
Lydia Koidula ja tema õe Eugenie kirjavahetusel põhinev näitus
"ARMSAIM ÕEKENE"
Õdede omavaheline kirjavahetus on vaid osa Koidula mahukast kirjapärandist, kokku 400 kirja. Kahjuks on see säilinud lünklikult ega moodusta terviklikku dialoogi, nagu kirjad Kreutzwaldi või Almbergiga. Loomult perekondlikud, igapäevaelu käsitlevad kirjad on ajastu mentaliteedi, olustiku ja Koidula isiksuse mõistmiseks-mõtestamiseks jätkuvalt kõnekad.
Valitud katkendid aastaist 1862-1886 puudutavad Lydia erinevaid elusündmusi – mõni rõõmsam, mõni kurvem. Tsiteerides Koidula õepoja abikaasat Edith Rosenthal-Lippu: „Punase joonena läbib Koidula kirju ta õrn armastus sugulaste, iseäranis oma ainsa õe Eugenie vastu. See armastus jääb püsima kuni surmani“.
Näitus on koostatud Eesti Kultuuriloolise Arhiivi (EKLA) materjalide põhjal.
Koostaja: Kristiina Vunk
Kujundaja: Indrek Aija