Pärnu muuseumi, Koidula muuseumi ja Punase torni lahtiolekuajad pühadel:
24.02 kell 10–18
21.02 kell 10.00–15.00 on Pärnu muuseum broneeritud eraürituseks.
Alates kell 15 on muuseum külalistele avatud.
LINNAS
23. veebruaril kell 12.45 Iseseisvuse väljakul
Pärnumaa rahvatantsijad „PEO OOTUSES“ ja Kuldsuu kõnevõistluse võitja
Osalevad tantsurühmad: rahvatantsuansambel Kajakas 4.–5.kl, 6.–7.kl, 8.–9.kl ja noorte segarühm, vanem segarühm, esindus- ja naisrühm, Sütevaka 6.–8.kl segarühm ja noorterühm, Rääma põhikooli 3.kl ja 3.–5.kl segarühmad, Audru põhikooli 3.–4.kl ja 6.–8.kl segarühmad, Vändra gümnaasiumi 5.–6.kl segarühm, naisrühm Rõõmuline, naisrühm Pärnete, naisrühm Surju Sõbratarid, rahvatantsurühm Tuurit-Tuurit, Anna Raudkatsi tantsuselts, Rahvuskultuuriselts Kirmas segarühm.
Korraldajad: Pärnu muuseum ja Pärnu linn
23. veebruaril kell 20 Iseseisvuse väljakul
„EESTI HEAKS!“: Manifesti väljakuulutamise taaslavastus
Kaastegevad: Peeter Tammearu, Bonzo, Front Line Eesti, Õnn Tuli Õuele, Pärnu kammerkoor, Pärnu lauluselts Leelo, Pärnu Mihkel Lüdigi nimeline meeskoor, Sütevaka segakoor, Endla segakoor
Linnaruumis toimuvad sündmused leiab siit.
SÜNDMUSED MUUSEUMIS
Näitused Pärnu muuseumis
„Kullakördi kudujad“: Pärnumaa rahvarõivad teel peole
Rõivaesemed muuseumi etnograafiakogust on kõrvuti museaalide eeskujul valminud komplektidega, samuti on näha Pärnu laulu- ja tantsupeoliste rõivaid läbi aja. Oma osa on ka rahvuslike motiividega rõivastel ja esemetel, mis oma mängulisel moel väljendab armastust ja austust esivanemate traditsioonide ja oskuste vastu.
„Eesti
tänab“: Eesti
riiklikud ja ametkondlikud teenetemärgid
Näitusel on väljas suur valik Eesti riiklikke teenetemärke. Näha saab Vabadusristi, Valgetähe, Maarjamaa Risti, Riigivapi, Kotkaristi ja Eesti Punase Risti teenetemärkide erinevaid klasse. Samuti leiab väljapanekust Kaitseliidu, selle malevate ja allorganisatsioonide aumärke, Kaitseväe, Politsei- ja Piirivalveameti ning Päästeameti teenetemärke, aga ka Kaitseministeeriumi ja Kaitseväe teenete-, teenistus- ja tunnusmärke. Välja on pandud kiriklikud ja seltside aumärgid ning samuti linnade, valdade au- ja teenetemärgid ning erinevate asutuste ja organisatsioonide tunnustusmärgid.
Näitust ilmestab filmiprogramm, mille kaudu saavad külastajad uudistada teenetemärkide meistrikoja argipäeva. Näha saab Vabariigi Presidendi ametitunnuse valmimise lugu.
"Kilde Eesti Vabariigi sünniloost: Waba riigi tüdrukud"
1918. aasta 23. veebruaril kell kaheksa õhtul loeti Endla seltsimaja rõdult esimest korda avalikult ette „Manifest Eestimaa rahvastele“, mis oli ühtlasi Eesti Vabariigi väljakuulutamine. Selleks puhuks tehtud sinimustvalged lindikesed olid esimesed Eesti Vabariigi kodanike tunnused.
Linte valmistasid ja jagasid Pärnu naisgümnaasiumi lõpuklasside õpilased, kes esindasid sõjast hoolimata paigale jäänud õpilaste eestimeelset osa.
Fotojäädvustus kaheteistkümnest tütarlapsest annab ajaloolisele suursündmusele näo.
„Vaba riigi kodanikud“ on põgus ülevaade tüdrukute saatusest vastsündinud Eesti Vabariigis – kelle elutee oli lühike, kes elas 93aastaseks ning nägi Vabariigi taastulemist, kes põgenes paadiga Rootsi, kes küüditati SIberisse, kelles sai üks Eesti esimesi naisadvokaate ja kellest ka maailmameister bridžis.
Sinimustvalgete lintide kandmine oli esimene isamaalisuse
väljendusviis, mida muuseum kutsub üles kordama igal aastal 23.
veebruaril.
Näitustel osalemine muuseumipileti või muuseumikaardiga (alla 8aastased tasuta).
20. veebruaril
Kell 17.30 Pärnu muuseumis
Loengusarja "Aja jälgedel" loeng
„Olulised
sündmused, mis tagasid Vabadussõjas sõjalise võidu“
Balti Kaitsekolledži sõjaajaloo ja strateegilise
planeerimise lektor Art Johanson
Loeng räägib Vabadussõda mõjutanud suurematest muudatustest ja mõjutajatest. Esiteks: kuidas suutis Eesti moodustada ühe võimsama sõjalise jõu regioonis ja mis sellele kaasa aitas? Käsitlemist leiavad Punaarmee enda otsused, mis kaudselt andsid aega Eestile hingetõmbeks. Lisaks tuleb juttu Eesti riigi võimest pöörata enda kasuks sündmused Landesveeri sõjas ning 1919. aasta sügisestest sündmustest, mis aitasid kaasa läbirääkimistele Nõukogude Venemaaga Eesti iseseisvuse tunnustamiseks.
Pilet 6€ saadaval allpool või muuseumi
kassas.
* Üldhariduskoolide õpetajatele ja muuseumikaardiga tasuta
21.–24. veebruaril igal pool- ja täistunnil
Püsiekspositsiooni kinosaalis
ERR arhiivfilm "Kolm salapärast kirja"
11. novembril 1998 jõudsid Eesti Riigiarhiivi seni suursaadik Ernst Jaaksoni käes olnud kolm kirja, millele oli alla kirjutanud Konstantin Päts. Kirju kirjutama keelitasid Eesti Vabariigi esimest presidenti leedulasest kaasvangid Kestutis Stepšis ja Antanas Keblys. Stepšis tõi need kirjad malelaua sees vabadusse. Kas Konstantin Päts ikka kirjutas need kirjad ise, sellele otsivad vastust nii ajaloolased kui kirjad Eestisse toonud Trivimi Velliste. Intervjuu Kestutis Stepšisega annab kujundliku pildid Pätsi viimastest eluaastatest
22.–24. veebruaril
Kell 11–16 Pärnu muuseumis
Jürvetsoni trükikoda: iseseisvusmanifesti trükkimise töötoad
Just Aleksander Jürvetsoni trükikojas trükiti 23. veebruaril 1918 kaks päeva varem koostatud ”Manifest Eestimaa rahwastele”. Tollases trükikojas korraldas manifesti ladumist ja trükkimist Aleksander Jürvetsoni naine Maria Jürvetson. Manifest kleebiti kiires korras Pärnus üles ja sama päeva õhtul luges Maapäeva pärnakast saadik Hugo Kuusner selle avalikult Endla teatri rõdult linnakodanikele ja Eesti pataljoni sõduritele ette.
Pärnu muuseumi fuajeest saab aastapäeva nädalal omaaegne Jürvetsoni trükikoda. Trükkalite juhendamisel saab endale trükkida oma isikliku manifesti.
Töötoad toimuvad täis- ja pooltundidel kuni kell 16.
Läbiviijad: Tiit Kask ja Margo Samorokov
Koht töötoas
–
6€.
Ühes töötoas on 4 kohta.
Üks töötuba kestab u 30 minutit.
Vajalik
eelregistreerimine. Töötoa piletid on saadaval eelmüügis siin või Pärnu muuseumi kassas. Vaba koha olemasolul saab pääsme soetada ka samal päeval ja töötoa eel.
PILETID EELMÜÜGIS
Ainult sünnipäevanädalal on võimalus soetada muuseumipoest manifest.
24. veebruaril
Kell 12 ja kell 13 Pärnu muuseumis
Muuseumimemm Aili jututuba “Äratuslood” (4–7aastastele)
Kell 12 ja kell 13 Pärnu muuseumis
Muuseumimäng näitusel
(8–11aastastele)
Kell 12–15 Pärnu muuseumis
Meisterdamistuba "Sinimustvalge" (igas vanuses huvilistele)
Jututubades, mängudes ja töötubades osalemine muuseumipileti või muuseumikaardiga (alla 8aastased tasuta).
Kell 14 Koidula muuseumis
“Eesti hümni sünnilugu” koos muuseumi juhataja Elmar Tringiga
Osalemine muuseumipileti või muuseumikaardiga.
Lisainfo
info@parnumuuseum.ee
44 30 580