Teemad

Pärnu väravad
Arutleme, miks on kodude ümber aiad ja nende ees ka väravad? Kas tänapäeval on Pärnu linnal väravad? Väravavahi amet … Kas amet ka tänapäeval? Ja kus?
Otsime küsimustele koos vastuseid nii muuseumi fuajees, keskaegse jõevärava juures kui ka barokisaalis kindluslinna maketti uurides. Mängime laulumängu „Kes see tahab läbi minna?"

*
Osavus ja vastupidavus
Räägime kiviaja inimeste elust-olust ning nende töödest ja tegemistest – kalastamisest, küttimisest, tule hoidmisest ja käsitöö oskustest. Lahendame koos mõistatusi ja uurime millised olid tollaste laste tegevused ja mängud? Mängime mängu „Tammetõrude veeretamine“ ja/või ladumismänge kivikestega ja/või „Kajamäng“.

*
Potikild ja nahariba jutustavad
Muuseumi keskaja saalis uurime, kuidas arheoloogid ja ajaloolased oskavad maapõuest leitud killukeste põhjal järeldada, mis olid inimese tegevused keskajal. Räägime meistrite, sellide ja õpipoiste töödest ja tegemistest ning kauplemisest ja kaupmeestest aga ka meremeestest ning nende põnevatest merereisidest. Lahendame mõistusi ning mängime „Kaupmehemängu“ jne.
Kuulame jutte „Mõõt“ ja „Kokkuhoidlik naine“.

*
Kuninga jalajälg
Otsime barokiaja saali kindluslinna maketil üles Tallinna värava, Kuninga tänava, Katariina ja Eliisabeti kiriku ning Punase torni. Räägime Pärnust kui kindluslinnast, tema vapratest kaitsjatest ning nende sõjamasinatest ja -relvadest. Mängime mängu „Pirtsakas printsess (prints)“ ja/või laulumängu „Riia linna kantsel“.

*
Oleme eestlased
Uurime muuseumi talutoas ja muuseumi lastenurgas talulaste mänguasju ning mängime laulumängu „ Ätsemäng“, „Padjaladumise mäng“ ja/või „Nööbiotsimise mäng“. Kuulame muinasjuttu „Külaliste leib“ ning otsime koos tarkuseteri esivanematelt päritud vanasõnadest ja rahvalauludest. Teemat saab siduda eesti rahvakalendri tähtpäevade ja kommetega.

*
Merelinn Pärnu
Räägime vee ääres elamise tähendusest ja traditsioonidest ning Pärnust kui sadama- ja suvituslinnast. Uurime ja avastame koos meie kodulinna ajalugu.