Talvine pühadering

Fantaasialinn Pärnu Muuseumis

 1.12.2013  – 9.03.2014

Eesti rahvakalendriks nimetatakse eestlaste pärimuslikku ajaarvestuse ja tähtpäevade süsteemi, millega seostuvad kindlad uskumused, kombed ja tavad. Pärnu Muuseumi uuel näitusel tutvustatakse ajaloolisel Pärnumaal elavate kihnlaste, rannarootslaste, venelaste ja eestlaste talviseid rahvakalendri pühasid. Näitusel on taaselustatud 19. sajandi talutuba, Kihnu, Rannarootsi ja vene kodude fragmendid ning nõukogudeaegne linnatuba. Taustal jooksevad meeleolukad kroonikakaadrid nõukogudeaegsest olmest ja pühadest.
Näitusel on kõrvutatud maainimese vanad rahvakombed ja tavad nõukogudeaegse linnaühiskonna traditsioonidega. Nõukogude ajal ei soositud vanarahva kalendritähtpäevi ning kiriklikud jõulupühad olid keelatud. Nääride tähistamine jõule meenutava kombestikuga sai alguse Nõukogude Venemaalt, kus seda soovitava Pavel Pastõševi artikli avaldas ajaleht Pravda 1935. aastal. Nääridest kujunes aasta kõige oodatum ja suurem pidu, mida kõikjal kodudes tähistati kuuskede ehtimise ja rikkaliku pidulauaga. Näitusel käsitleb antud perioodi 1950 - 60. aastate linlase tuba. Filatelistist linnakodaniku toa seinu ehivad meeleolukad pühadekaardid ja televiisorist jookseb nääriõhtu programm.
Eksponeeritud on palju originaalesemeid Pärnu, Kihnu ja Rannarootsi Muuseumi kogudest ning Ljubov Petrova erakogust.
Näitusega kaasnevad pedagoogilised programmid, loenguõhtud ning perepäevad.
Näitus on valminud koostöös Kihnu Muuseumi, Rannarootsi Muuseumi, Vene talu, Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna ja Henno Sepaga.

Näituse koostasid Marju Kurvits, Kristiina Vunk, Indrek Aija, Ülli Kont ja Triin Tammann. Kujundas Lea Ojam. Näitust toetas RMK ja Pärnu linn.

Talvine pühadering
Talvine pühadering
Talvine pühadering