Loengusarja uue hooaja teine loeng

 Neljapäeval, 16. veebruaril kell 15.30 ootame kõiki huvilisi kuulama Pärnu Muuseumi loengusarja uue hooaja teist loengut, mis on pühendatud keskajale. Pärnu Muuseumi juhataja, filosoofiadoktor Aldur Vunk räägib keskajast nii Eestis kui ka mujal maailmas.

Teemaks on Pärnu Muuseumi püsinäitusel esindatud luust raudsüdamikuga kirjutusvahend ehk stiilus. Läänemere piirkonna kaubalinnades 14. ja 15. sajandil laia kasutamist leidnud stiiluse metallotsaga kirjutati vahatahvlile ja teises otsas asunud spaatliga siluti tahvel jälle sildedaks. Seega oli stiilus kõige parem rehkendusteks ja ajutiste ülestähenduste tegemiseks. See kirjutusvahend kadus käibelt 16. sajandi esimesel poolel koos Hansa Liidu allakäiguga.
Stiilused olid tuntud vanadele roomlastele, samuti on neid kasutanud läänemeresoomlased ja meie naabrid Skandinaaviast kuni Uuraliteni. Loengu esimese pooles on plaanis lühike arutelu ka stiiluse osast pärimuse ja vaimuvara säilimises. Teise teema moodustab alanud loengusarja uudne osa: ülevaade olulisematest arengutest maailmas loengus tutvustatava eseme valmistamise ajal. Need arengud on olnud 14. sajandil väga mõjusad ja muutnud maailma mitmeteks aastasadadeks. Seekord jõuame peatuda eeskätt põhjapoolkeral toimunul.

Loengusarja esimene moodul algas jaanuaris ja kestab maikuuni 2017. aastal. Moodul koosneb viiest loengust. Loengud on mõeldud õpetajatele täiendkoolitusena ja Pärnu Muuseum väljastab loengusarja lõppedes igale koolituse läbinud õpetajale tunnistuse (0,5 EAP)

Täiendkoolitusel osalevatele õpetajatele on loengutes osalemine tasuta, teistele huvilistele on sissepääs püsinäituse piletiga (4/3€).


NB! Oma osalemisest palun teavitada aadressil
aleksandra@pernau.ee