KOHTUMINE EHTEKUNSTNIK JAAN PÄRNAGA

Merevaik ja kaasaegne ehtekunst

Reedel, 13. mail kell 16.00 toimub näituse  "Kuurordimood" publikuprogrammina kohtumine tunnustatud ehtekunstniku Jaan Pärnaga, kes räägib merevaigust kaasaegses ehtekunstis ning esitleb oma viimaste aastate loomingut.

Jaan Pärn on üks nimekamaid Eesti ehtekunstnikke, kelle looming on äratanud laia tähelepanu nii kodu- kui välismaal, muuhulgas pälvis ta 2000. aastal hõbemedali XI Benevenuto Cellini nimelisel rahvusvahelisel ehtekonkursil. Juba aastaid teeb kunstnik koostööd tuntud saksa kivilihvija Dieter Lorenziga. Kaelaehete, prosside, kõrvarõngaste, sõrmuste valmistamiseks kasutab kunstnik nii kulda kui hõbedat, värvikaid poolvääriskive ja hinnalisi kalliskive. Ehtele idee annab kivi, eriti inspireerivad on kordumatu mustriga ahhaat, astrofilliit, ametüst-kvarts, mis sobivalt metalli raamistatuna muutuvad emotsionaalseteks looduspiltideks. Teiseks esiletõusvaks suunaks on ehted, kus kunstnik kasutab filigraantehnikat, muutes ehted väikesteks väärtuslikeks arhitektoonideks. Viimastel aastatel kasutab autor palju merevaiku ja laavakivi. Liainfo: http://hoov.ee/uus/jaan-parna-ehted/

“Merevaigu kasutamisel ehetes on kauaaegne traditsioon. Juba muinasaegses Egiptuses ja Rooma riigi ajal oli Läänemere n-ö „põhjamaa kuld” väärtuslik vahetuskaup ja ihaldatud ehete ja teiste iluasjade materjal nii kõrgklassi naiste kui ka meeste hulgas. Näiteks Tutanhamoni hauast on leitud merevaigust rinnakaunistusi. Kõige suurem huvi merevaigu vastu tundub endiselt olevat seal, kus seda ei leidu. Nii võib vähemalt öelda vahemeremaades ja Ameerika Ühendriikide kohta.
Eestis ei ole nimetamisväärset kommet kasutada ehetes merevaiku. Nõukogude ajal Leedust ja Lätist Tallinna ehtekunsti õppima tulnud üliõpilased tõid selle kaasa ühe ehtekivina teiste hulgas. Kahjuks on praegu Baltimaades selle kasutamine jäänud rohkem turistipoodides müüdavaks massitoodanguks. Need hartsiga pooleks sulatatud merevaigutooted ei lisa midagi ei merevaigu väärtustamisse ega ehtekunsti. Nii võibki öelda, et merevaigust on saanud turismiäri ohver. Pärn kasutab ainult looduslikku merevaiku, romantilist materjali.”
(Ismo Salonen “Kodanluse vaoshoitud sarm”, Sirp 28.11.2013)

Sissepääs kohtumisele näitusepiletiga 1€, 2€, 3€

KOHTUMINE EHTEKUNSTNIK JAAN PÄRNAGA
KOHTUMINE EHTEKUNSTNIK JAAN PÄRNAGA