MUUSEUMIÖÖ

MUUSEUMIÖÖ

Pärnu Muuseumis tasuta sissepääs 18.00-24.00

Laupäeval, 17. mail toimub järjekorras kuues üle-eestiline muuseumiöö, milles lööb kaasa üle 130 muuseumi. Eesti muuseumid on ühiselt öö sündmusi ühendavaks teemaks valinud "Öös on tähti". Pärnu Muuseum pakub näituseid ja tegevust nii suurtele kui väikestele muuseumisõpradele. Esitlusele tulevad tähteksponaadid püsinäitusel „11000 aastat ajalugu – Elamusi vanast ajast“, mis viib külastajale põnevale rännakule kiviajast tänasesse päeva. Autentsete esemete legende räägivad erinevates ekspositsiooniosades muuseumi koguhoidjad ja teadurid.

Kiviaja saalis kohtute Eesti ja kogu Läänemereruumi vanima inimkujukesega, mille vanus on vähemalt 8200 aastat. 20. sajandi alguses kutsuti kuju „Kiviaja Madonnaks“. Aga kas see on ikka naine?
Keskaja saalis räägime peremärkide ajaloost ja fuktsioonidest. Peremärki on kasutatud väga palju sajandeid ning sellega tähistati perekonna omandis olnud esemeid kalapüügiriistadest viljakottideni.
Barokkaja saalis saab osa piksekivide müstilisest väest. Rahvausundi järgi langesid sellised kivid taevast nagu välgunooled. Neil kummalise välimusega kividel usuti olevat imettegev jõud ning neid püüti iga hinna eest endale saada ja kaasas kanda.
Ärkamisaja- ja kuurortisaalis on sisse seatud retrofotosalong, kus on kõikidel huvilistel võimalus end autentses atmosfääris supelsaksaks kehastuda ja fotole jäädvustada.
Lastenurgas meisterdame väiksemate muuseumikülastajatega värvilisi tähekujulisi tuuleveskeid.
Ajutiste näituste saalis on eelviimast päeva avatud kaks näitust „100 sammu läbi XX. Sajandi Eesti arhitektuuri“ ja „Kirjad Salale – noore naise elu natsi vangilaagrites“. Näitusesaalis näeb lisaks holokausti teemalist filmiprogrammi:
“Otsides Kalmanit” (Finding Kalman , ingl. k., poolakeelsete subtiitritega; 27 min.) on ühe holokaustist muserdatud juudi perekonna lugu. Kunstnike perekond jutustab oma loomingu kaudu, kuidas nad püüdsid tabada sõja ajal väikese poisina getost kaduma läinud Kalmani elu ja olemust. Laurie Weismani ja Roz Jacobsi film võitis Louisville´i Rahvusvahelisel filmifestivalil 2011 a. kuldkotka nimelise auhinna parima dokumentaalfilmi kategoorias ning CINE žüriipreemia 2012 aastal.
Anna Gavronski “Parimad sõbrad igavesti” ( eesti keeles, ingl. k. subtiitritega; 14 min.) jutustab Eesti juudi vanaprouadest, kelle sõpruse lahutab nüüd vaid lahkumine siit ilmast.
Anna Gavronski intervjuu Isidor Leviniga (2014. Eesti keeles; 11 min.). Isidor Levin on teadaolevalt viimane elusolev juut, kes elas üle Teise maailmasõja aastad Eestis. Kui suur sõda vallandus ja rinne 1941. aastal Eestile lähenes, ei pagenud Levin natsiinvasiooni eest sügavamale Nõukogude Liitu nagu tegid teised 2500 Eesti juuti. Ta otsustas jääda. Lisaks Levinile otsustas sõja ajal Eestisse jääda umbes tuhat juuti. Neist enamik leidis otsa koonduslaagrites, küüditati või hukati. „Pealtnägijale“ antud intervjuus kõneleb Levin oma erakordsetest seiklustest ja saatusest.
Muuseumikohviku kokad pakuvad muuseumiöö puhul Pärnu maakonnale omaseid suupisteid uuematest ja vanematest aegadest.

Koidula Muuseumis tasuta sissepääs 17-23
Muuseumiöö programm Koidula muuseumis:
17.00 Muuseumiöö erinäituse avamine- Koidula portreede näitus :
Ants Laikmaa. graafika/pastell (1924)
Karl Tael, graafika/vaselõige (1954)
Adamson-Eric. L. Koidula portree, õlimaal (a. arv puudub)
Evald Okase graafilised lehed Lydia Koidula elust (seeria; 5tk) ja portree (1943)
Ernst Kollom. Lydia Koidula Kroonlinnas.
Leili Ruus, Koidula portree, õlimaal (1954)
Leonhard Lapini graafiline leht
Gobeläänmaali Lydia Koidulast
18.00 Loeng- vestlus " Pärnu ja Gaberge`d" Teostajad Pärnu Faberge seltsi liikmed
20.00- 22.00 igal täistunnil giidituur muuseumis
22.45 muuseumiöö lõpp

Muuseumiööd korraldavad igal aastal koos Eesti muuseumid ja Eesti Muuseumiühing ning ICOM Eesti. Esimesel korral oli muuseumiöö juhtlauseks „Öös on asju”, 2010. aastal „Öös on lugusid”, 2011. aastal „Öös on aardeid”, 2012. aastal “Öös on kino” ja 2013. aastal “Öös on inimesi”. Täpsemat infot muuseumiöö kohta saab veebilehelt www.muuseumioo.ee ja Facebookist https://www.facebook.com/Muuseumioo.

Kohtumiseni Muuseumiööl!

Pärnu Muuseum
Aida 3
Pärnu, 80010
Tel: +372 44 33 231
info@parnumuuseum.ee
www.parnumuuseum.ee

MUUSEUMIÖÖ
MUUSEUMIÖÖ
MUUSEUMIÖÖ
MUUSEUMIÖÖ
MUUSEUMIÖÖ